צחצוח שיניים

צחצוח שיניים

צחצוח שיניים הוא נושא חשוב ביותר שיש להקנות אותו לילדים מגיל צעיר. ההורים משמשים מודל לחיקוי בכל דבר ולכן גם בנושא צחצוח השיניים, הילדים יקבלו באופן טבעי את הצורך בביצוע יום יומי של צחצוח השיניים ויפעלו על פי הדוגמה המצוינת שהוריהם מראים להם.

חינוך לצחצוח שיניים מינקות

השיניים זקוקות לניקוי מרגע שהן בוקעות החוצה ולכן את שיני החלב הראשונות מנקים באמצעות מטלית לחה וכשהתינוק גדל,  הוא עומד על השרפרף בחדר האמבטיה לצד הוריו או אחיו הגדולים ונהנה ללמוד כיצד לבצע את הפעולות הבסיסיות של איך לצחצח שיניים.

הידע של צחצוח השיניים אינו נרכש ביום אחד, אלא זה תהליך ארוך שכרוך בלמידה. בתחילת הדרך ההורים לומדים בעצמם איך לצחצח שיניים לתינוק והם פועלים על פי ההנחיות. עם הזמן בוקעות לתינוק שיניים נוספות ובכל יום ההורים מנקים אותן באמצעות מטלית רטובה, כדי שהן יהיו תקינות לאורך כל השנים.

הורים יכולים לקבל הדרכה לגבי איך לצחצח שיניים לתינוק מהאחות בתחנה לבריאות הילד, או לחלופין מהשיננית במרפאת השיניים שאותה הם מבקרים אחת לחצי שנה, כדי לבצע ניקוי שיניים.

איך לצחצח שיניים נכון

אנשים רבים חושבים שהם יודעים איך לצחצח שיניים נכון , אך בבדיקה מקצועית של השיננית מסתבר שהם אינם מבצעים זאת בדרך הנכונה.

ההנחיה היא לנקות בשלב ראשון את השיניים באמצעות מברשת, כדי להוציא שאריות של מזון ובשלב השני לנקות את השיניים באמצעות מברשת ומשחת שיניים.

כשיודעים איך לצחצח שיניים נכון, מתחילים מהחלק הפנימי של הלסת העליונה מנקים את כל הרבדים ועוברים לחלקים החיצוניים של כל אחת מהשיניים. בתנועות אנכיות וסיבוביות ובזווית של 45 מעלות, עוברים על פני כל שן מחלקה העליון לחלקה התחתון עד שעוברים על פניהן של כל השיניים הקיימות בחלל הפה. בנוסף לכך מומלץ לצחצח גם את הלשון לאור החיידקים שמצטברים עליה.

כמה זמן נמשך צחצוח שיניים

בוגרים רבים חושבים שהם מצחצחים היטב את השיניים שלהם וברור להם כמה זמן צחצוח שיניים נמשך. רבים מהם מקדישים לפעולה זו בין  60-30 שניות בלבד, בעוד כדי לבצע צחצוח מיטבי יש לבצע הליך זה לאורך שתי דקות.

לאחר שההורים הבינו כמה זמן צחצוח שיניים, הם מנחילים ידע זה לילדים בגילאים השונים כדי שגם הם יקדישו זמן ארוך יותר, הן בבוקר והן בערב לנושא החשוב של איך לצחצח שיניים נכון.

הדרכה של אופן צחצוח השיניים

כשהילדים מגיעים למרפאת השיניים לצורך בדיקה שגרתית ועל פי בקשתם, השיננית מדריכה אותם איך לצחצח שיניים, לאחר ההסברים שלה, היא מאפשרת להם לבצע את ההליך במרפאה וכך היא מסבירה להם צעד אחר צעד עד שהם מבינים את אופן הביצוע הנכון ולאט לאט מבצעים זאת נכון גם בבית.

מאמר זה נכתב עבור מרפאות שיניים אלון https://dralon.co.il