איטום חריצים בשיניים

חריצים בשיניים

יתכן שיום אחד הילד מתעורר בצעקה ומדווח לכם על כך שכואבות לו השיניים. אתם ממהרים אתו לרופא שיניים ומגלים שהוא זקוק לסתימה.
מדובר בפרוצדורה שגרתית ופשוטה יחסית ויש היום בהחלט אמצעים נוחים לבצע סתימות בשיני ילדים, אבל אולי הייתם יכולים למנוע את המצב הזה אם רק הייתם מקדימים תרופה למכה ומבצעים איטום חריצים בשיניים לילדים.

איטום חריצי שיניים מתאים מאוד לשיניים הנמצאות בסיכון גבוה יותר לפתח עששת עקב החריצים העמוקים בהן כמו שיניים טוחנות. האיטום מחזק את האמייל נגד התפרקותו בעת חדירת חיידקים.
איטום החריצים העמוקים של השיניים יכול להפחית ריקבון כיוון שברגע שנוצר משטח אטום וחלק הוא עמיד יותר בפני כניסת לכלוך כמו שאריות אוכל וחיידקים אל תוך השן. חשבו שבדרך הזאת ניתן להפחית סיכון לעששת, חורים בשיניים ואף טיפולי שורש.
מדובר בהפחתה מקדימה של אי נוחות וכאבים ופגיעות ונזקים בשיניים כך שאיטום מהווה השקעה לטווחה רחוק.

כיצד אוטמים את החריצים בשיניים?

אטימת החריצים בשיני הילד אינה תהליך מורכב אלא פשוט יחסית כאשר היום משתמשים רופאי השיניים בחומרים דנטאליים מתקדמים ואיכותיים לצרכי איטום.
אין צורך בקדיחה על מנת לבצע אותו כך שהוא אידיאלי לילדים שפוחדים מפעילות של רפואת שיניים, כיוון שהוא יכול לעזור להם להפחית טיפולים עתידיים וכך למנוע אולי קיומן של פרוצדורות שכן יצריכו קידוח.
עבור ההורים מדובר בשקט נפשי להפחתת סיכון התפשטות ריקבון ושמירה מטיבה על בריאות השיניים של הילד. כמו כן, האיטום מתבטא בחיסכון כספי משמעותי לטווח הארוך. מהסיבה הפשוטה ששווה יותר להשקיע באיטום החריצים וכך להפחית את הסיכוי לשלם יותר בהמשך על פרוצדורות יקרות.
תהליך זה מתאים לילדים ששיני החלב שלהן נשרו והוא מתבצע רק לאחר בקיעת השיניים הקבועות.
חומר האיטום הוא נוזלי ולאחר שמושחים אותו על האזור הייחודי בשן משתמשים למעשה באור UV על מנת לגרום לחומר הדנטאלי להתקשות וכך הוא מעניק הגנה לשיניים.
על מנת לבצע את יציקת חומר האיטום על השן להיות שטופה אך יבשה לחלוטין ולרוב משתמשים בגליל צמר גפן לשמור עליה.
כאמור, הפרוצדורה אינה כואבת והיא מתבצעת שן-שן לפי הצורך ולפי דעת הרופא אך יש להכיר בקיומה ולהבין את ההשפעות החיוביות שהיא מציעה על מנת לתאם את ביצוע התהליך.

לכמה זמן מחזיק האיטום?

חומרי האיטום העדכניים עמידים מאוד ויכולים להחזיק אפילו עשור או לפחות מספר שנים טובות ולהגן מפני הופעת ריקבון על פני משטח הלעיסה של השיניים, כיוון שהאיטום מונע את הריקבון ואף את התרחבותו כך שהתהליך יכול להתאים במקרים רבים גם אם יש תחילת ריקבון על השן. באמצעות איטום החריצים הריקבון לא יוכל להתפשט.
לאחר ביצוע איטום חריצים אפשר לחזור לרופא השיניים לביקורת על מנת לוודא שהאיטום אכן מחזיק מעמד ובמקרה הצורך לחזק או למרוח אותו מחדש.
איטום חריצים בשיני ילדים מסייע מאוד גם בפעולות הניקיון והצחצוח של השיניים, כיוון שכעת בעקבות איטום משטח השן חלק.
כמובן שעל מנת לשמור היטב על בריאות הפה מומלץ לעודד את הילד ולהנחיל לו הרגלי צחצוח וניקוי והיגיינה אפקטיביים כולל צחצוח השיניים אחרי כל ארוחה, הפחתת סוכרים ושימוש בחוט דנטאלי. בנוסף מומלץ להגיע לבדיקות תקופתיות אצל רופא השיניים למעקב אחר בריאות השיניים.
חשוב לברר מול רופא השיניים של הילד כיצד מתבצע התהליך ומתי כדאי לבצע אותו, כמו כן לבדוק את נושא העלויות ולשתף את הילד בתהליך ובחשיבותו על מנת לגייס את תמיכתו והיענותו לקראת ובמשך התהליך.