דלקת חניכיים

דלקת חניכיים

דלקת חניכיים או בשמה השני מחלת מסב השן נפוצה באוכלוסייה בדרגה גבוהה יחסית ומתוך כך חשוב לדעת לזהותה כדי להעניק את הטיפול הנכון בזמן הנכון.

בימינו, רוב הסיכויים שהייתה לכם דלקת חניכיים בשלב כזה או אחר בחייכם. היא באה יד ביד עם הגיינת פה לוקה בחסר וכולנו יודעים שלא תמיד אנו מקפידים לצחצח שיניים ולשמור על הגיינה ותזונה נכונה. יש אשר סובלים מכך יותר ולאורך זמן.

קיים מגוון רכב בטיפולי שיניים, בתופעות הקלות יותר ניתן לטפל בה בטיפול שגרתי ורציף אך, כאשר מגיעים למצב של דלקת חניכיים חריפה, המצב יכול אף להוביל להרס של רקמת העצם בלסת, התרופפות השיניים ולנסיגת חניכיים.

הגורמים לדלקת חניכיים

מעבר להגיינת פה לקוייה ישנם גורמים נוספים להיווצרות דלקת חניכיים ביניהם מערכת חיסון שאינה מאוזנת וגורמים חיידקיים הנדבקים לשכבת השן ולחיבור עם החניכיים. שניהם פוגעים בשכבת ההגנה הטבעית של השיניים. אפילו החומר אלמגם שנעזרים בו בטיפולי סתימות ובגשרים, יכול לתרום לדלקת חניכיים כאשר הוא מקדם את הצטברות החיידקים בפה. 

ישנם גורמים התלוייות במחלות אחרות של הגוף כמו סכרת, לוקמיה או טרשת עורקים שיכולים לתרום ולהשפיע על בריאות החניכיים. האחרונים דורשים טיפול ישיר בגורם המחלה עצמה ורק טיפול ממוקד בפה לא יפתור את הבעיה.

מעבר לגורמים הללו, ישנם גורמים נוספים שהם חיצוניים לגוף ויכולים לקדם את היווצרות והתגברות דלקת החניכיים. גורמים כמו עישון, נשימה דרך הפה, צחצוח אגרסיבי ולא מותאם ואף התנהגויות כמו חריקת שיניים ודחיקת לשון.

מהם הסימנים של דלקת חניכיים?

אם נתבונן על דלקת חניכיים תסמינים מסויימים מאפיינים אותה בשונה ממחלה או קושי אחר במערכת הפה והלסת. ניתן לראות:

* אודם ושינויים במתאר החניכיים.

* דימומים באיזורים המודלקים.

* נסיגת חניכיים שמלווה בכאבי שיניים.

* במקרים מסויימים שיניים חלשות ורופפות.

* לעתים התנפחות או מוגלה

דלקת חניכיים טיפול וסיוע

כאשר רוצים לטפל במצב של דלקת חניכיים טיפול טבעי הוא אפשרות טובה וחשובה. הראשונה היא שינויי תזונתי שיחזק את מערכת החיסון ויוביל לניקוי הגוף ופירוק הרעלים כמו למשל הורדת אכילת סוכרים ושתייה אלכוהול. השנייה היא שתיית מיים, שהיא בסיסית ורובנו שוכחים לעשותה. השתייה מאפשרת ניקוי של חלל הפה ופינוי שאריות של מזון שנתקעו בשיניים.

בנוסף, כמובן, יש צורך לשמור על הגיינת פה בכדי למנוע את הצטברות החיידקים. ניתן לתת את הדעה גם לנטורפותיה ולסיוע של עשבי מרפא בכדי לטפל בנושא הדלקת באופן מקומי וכללי כאחד.

תוספות ושימוש בחומרים כמו אלוורה, מרווה, שום, דבש ושמן זית כמו גם בבונג יכולים בתורם לעזור ולהקל על הכאב כמו גם לטפל בזיהום ובדלקת הקיימת.

אפשרות נוספת של טיפול בדלקת חניכיים שחשוב שתעשה במקביל היא פנייה לבעלי מקצוע כמו מומחה לבעיות חניכיים ורופא שיניים שיוכלו לאבחן באופן מדוייק את מקור דלקת החניכיים.