דלקת חניכיים

דלקת חניכיים

דלקת חניכיים או בשמה השני מחלת מסב השן נפוצה באוכלוסייה בדרגה גבוהה יחסית ומתוך כך חשוב לדעת לזהותה כדי להעניק את הטיפול הנכון בזמן הנכון.

בימינו, רוב הסיכויים שהייתה לכם דלקת חניכיים בשלב כזה או אחר בחייכם. היא באה יד ביד עם היגיינת פה לוקה בחסר וכולנו יודעים שלא תמיד אנו מקפידים לצחצח שיניים ולשמור על היגיינה ותזונה נכונה. יש אשר סובלים מכך יותר ולאורך זמן.

קיים מגוון רכב בטיפולי שיניים, בתופעות הקלות יותר ניתן לטפל בה בטיפול שגרתי ורציף אך, כאשר מגיעים למצב של דלקת חניכיים חריפה, המצב יכול אף להוביל להרס של רקמת העצם בלסת, התרופפות השיניים ולנסיגת חניכיים.

הגורמים לדלקת חניכיים

מעבר להגיינת פה לקוייה ישנם גורמים נוספים להיווצרות דלקת חניכיים ביניהם מערכת חיסון שאינה מאוזנת וגורמים חיידקיים הנדבקים לשכבת השן ולחיבור עם החניכיים. שניהם פוגעים בשכבת ההגנה הטבעית של השיניים. אפילו החומר אלמגם שנעזרים בו בטיפולי סתימות ובגשרים, יכול לתרום לדלקת,  כאשר הוא מקדם את הצטברות החיידקים בפה. 

ישנם גורמים התלויים במחלות אחרות של הגוף כמו סכרת, לוקמיה או טרשת עורקים שיכולים לתרום ולהשפיע על בריאות החניכיים. האחרונים דורשים טיפול ישיר בגורם המחלה עצמה ורק טיפול ממוקד בפה לא יפתור את הבעיה.

מעבר לגורמים הללו, ישנם גורמים נוספים שהם חיצוניים לגוף ויכולים לקדם את ההיווצרות וההתגברות של הדלקת. גורמים כמו עישון, נשימה דרך הפה, צחצוח אגרסיבי ולא מותאם ואף התנהגויות כמו חריקת שיניים ודחיקת לשון.

מהם הסימנים לדלקת חניכיים?

 תסמינים מסויימים מאפיינים את הדלקת בשונה ממחלה או קושי אחר במערכת הפה והלסת. ניתן לראות:

* אודם ושינויים במתאר החניכיים.

* דימומים באזורים המודלקים.

* נסיגת חניכיים שמלווה בכאבי שיניים.

* במקרים מסויימים שיניים חלשות ורופפות.

* לעתים התנפחות או מוגלה

דרכי טיפול וסיוע 

כאשר רוצים לטפל במצב של דלקת בחניכיים טיפול טבעי הוא אפשרות טובה וחשובה. הראשון הוא שינויי תזונתי שיחזק את מערכת החיסון ויוביל לניקוי הגוף ופירוק הרעלים כמו למשל הורדת אכילת סוכרים ושתייה אלכוהול. השני הוא שתיית מים, שהיא בסיסית ורובנו שוכחים לעשותה. השתייה מאפשרת ניקוי של חלל הפה ופינוי שאריות של מזון שנתקעו בשיניים.

דלקת חניכיים

בנוסף, כמובן, יש צורך לשמור על הגיינת פה בכדי למנוע את הצטברות החיידקים. ניתן לתת את הדעה גם לנטורפותיה ולסיוע של עשבי מרפא בכדי לטפל בנושא הדלקת באופן מקומי וכללי כאחד.

תוספות ושימוש בחומרים כמו אלוורה, מרווה, שום, דבש ושמן זית כמו גם בבונג יכולים בתורם לעזור ולהקל על הכאב כמו גם לטפל בזיהום ובדלקת הקיימת.

אפשרות נוספת של טיפול, שחשוב לעשות במקביל, היא פנייה לרופא שיניים לבעיות חניכיים שיוכל לאבחן באופן מדוייק את מקור הדלקת.

דילוג לתוכן