השתלה חוזרת – מה לעשות כשההשתלה נדחית

השתלה חוזרת

השתלה חוזרת של שתלי שיניים היא בדרך כלל מורכבת יותר מההשתלה הראשונה ולכן נדרשת מיומנות רבה של רופא השיניים כדי לבצע מהלך זה.

ניתוח השתלת שתלים במקום השיניים הקבועות

קיימות כמה סיבות שבגללן נוצר כישלון של הליך ההשתלה ולכן יש לבצע השתלה חוזרת. זה יכול לקרות עקב תכנון לא נכון של פרויקט זה, עקב העובדה שלא בוצעו הפעולות המקדימות שיש לבצע לפני ההשתלה עצמה כמו תוספת של רקמה רכה בחניכיים או אי ביצוע של השתלת עצם. סיבה נוספת שעלולה להפריע היא העובדה שהשתל לא קובע כראוי ולכן הוא אינו יציב ואינו נמצא במקום שהוא המתוכנן עבורו.

דחייה של השתלים

עקב כך רואים סימני דחיית שתל שיניים, נוצרות נפיחויות, יש כאבים וגם מתפתחת דלקת סביב האזור שבו נמצא השתל. לעיתים מדובר בדלקת מינורית ולעיתים בדלקת משמעותית המצריכה נטילת תרופות אנטיביוטיות. לעיתים הדלקת היא מאד מהותית ולכן רופא השיניים מוציא את השתל הבעייתי ומשאיר את המקום חשוף. בזכות האנטיביוטיקה המקום מחלים ורק לאחר מכן רופא השיניים יוודא שהמקום מוכן להשתלה ואם כן הוא ישתיל בנקודה זו שתל חדש.

יש קבוצות סיכון באוכלוסייה שהם רגישים יותר ולכן אצל רבים מהם קורים תהליכים מסוג זה לאחר השתלות שיניים וזאת עקב העובדה שהם סוכרתיים, חולים במחלות מטבוליות או הייתה להם מחלת חניכיים טרם ההשתלה והיא לא טופלה על ידם. בהערכה כלית בין 5-3 אחוז מתוך כלל ההשתלות בישראל, אינן מצליחות בסופו של דבר.

הרצון לבצע שיקום של הפה

לאנשים רבים יש חלום שיהיה להם פה מלא בכל כמות השיניים הנדרשת ושכולן תהיינה לבנות ומסודרות. כאשר מבצעים אצל רופא שיניים מומחה לתחום זה שיקום הפה, פועלים על פי התוכנית שהתווה רופא השיניים על פי מצבו הספציפי של כל לקוח. בשלב ראשון מבצעים את הטיפולים השוטפים שכוללים סתימות, טיפולי שורש ועקירת שיניים שהן לא תקינות.

לאחר ביצוע כל הטיפולים הללו אפשר לבצע את פרויקט השתלת שיניים. מדובר בנושא מורכב שמבצעים אותו בכמה טיפולים ולאחר מכן נדרשת גם תקופת החלמה כיוון שהמטופל סובל מנפיחויות, כאבים וגם משטפי דם. לכן בתקופה הראשונית הוא נוטל משככי כאבים ומבצע פעולות נוספות על פי ההנחיות של רופא השיניים עד שהנפיחויות מתפוגגות, הכאבים חולפים והצבע של שטפי הדם הופך לבהיר ונעלם גם הוא.

יש אפשרות לבצע הליך זה בכמה טיפולים ברצף, או לחלופין לבצע השתלת שיניים ביום אחד בטכנולוגיה חדשנית הידועה לרופאי שיניים בעלי מיומנות רבה בתחום זה.

התוצאה המושלמת

לאחר ביצוע ההשתלה החוזרת יש מקרים רבים שבהם השתלים נקלטים וכך כל טור השיניים נמצא בפה באופן מלא, יש גם מקרים חריגים שפעולת ההשתלה השנייה לא צלחה.