טכנאי שיניים

טכנאי שיניים

מי הוא העומד מאחורי ההתקנים הנדרשים לרופא השיניים? טכנאי שיניים הדמות שמאחורי הקלעים.


רופא השיניים הוא זה שמכיר את המטופל, בודק את פיו, בוחן את המצב ואת רמת הקושי, מחליט על סוג הטיפול הנדרש ופועל בכדי לסייע למטופל להעלות את איכות חיים ולהפסיק את אי הנוחות שמגיעה מתוך מערכת השיניים. טכנאי שיניים הוא העזר כנגדו של הרופא ובלעדיו לא יהיו האמצעים לעזור מעבר לשלב האבחון. הוא בלתי נפרד מעבודת טיפול השיניים גם אם המטופל לא יראה אותו אף פעם.

תפקיד טכנאי שיניים | מעבדות שיניים| מעבדת שיניים 

הוא האדם שנמצא בתוך מעבדת שיניים ויעמול בכדי להוציא לפועל את התכנון של רופא השיניים. הוא נחשב כיד ימינו של הרופא וכאשר השילוב הזה הוא בעל בסיס של אמון וכבוד ושיתוף פעולה, המטופלים ירוויחו מכך והשירות שיקבלו יהיה טוב, מקצועי ויעיל. 


מיהו טכנאי שיניים?

טכנאי שיניים הוא בעל תפקידים רבים ומגוונים. הוא אחראי לבניית שיניים תותבות המותאמות לפיו של כל מטופל ומטופל. הוא בונה שתלים, גשרים, כתרים שונים, וסדי לילה. ככל שעובר הזמן הטכנאי מתנסה וצובר וותק והוא אף יכולה להמשיך להתמחות בתחום ולעלות ברמת ההתמחות מטכנאי שיניים אל עבר טכנאי שיניים מומחה. כמו בכל מקצוע, הוא מתעדכן באופן שוטף בחידושים והנחיות שונות הנוגעות לתפקידו כמו גם הנוגעות לבטיחות בעבודתו.

כדי לעסוק בתחום זה הטכנאי נדרש להרבה סבלנות וירידה לפרטים הקטנים כדי שההתקן שהוא בונה יהיה מתאים ולא יגרום לאי נוחות או אף כאב. הוא מחוייב לדרישות רופא השיניים כמו גם הכרות עם העולם הטכני והחומרים השונים ואופני השילוב הנכון ביניהם.

הטכנאי אינו רק בונה את ההתקנים הוא גם זה שאחראי על התחזוקה והתיקון של התקנים קיימים שדורשים תיקון או שינוי והתאמה, כך שעבודתו אינה רק חד פעמית ויכולה להיות רציפה ומתמשכת עם מטופלים שונים.

מעבדות שיניים

ביתו המקצועי הוא מעבדת שיניים שכל אחת מחליטה על דרך העבודה ודרכי השירות שהיא נותנת. המעבדה אחראית להכרות סוגי החומרים השונים והתעדכנות רציפה בנוגע לטכנולוגיות הקיימות בשוק, לחומרים המתקדמים, לדרכי בניית ההתקנים באופן יעיל ומדויק. ככל שהמעבדה יותר חדשנית ומשתמשת באמצעים חדישים, כמו הדמיות תלת ממדיות, כך גם תעלה רמת הדיוק של ההתקן ותקל עבודתו של טכנאי שיניים ביום יום.

טיפולי השיניים השונים הם לרוב יקרים ומי שזקוק לשירות זה ולשירותי המעבדה חשוב שיבדוק אילו הנחות והטבות מעניקה קופת החולים אליה הוא משתייך. לא תמיד אנו יודעים לבדוק את השורות הקטנות או הסעיפים של הביטוח שלנו. הרבה מאיתנו פשוט משלמים דמי חבר בכל חודש וסומכים על המזכירות או הרופא שידע להעניק לנו את זכויותינו. אך, זה לא כך תמיד. חשוב להיות אחראים על הנושא, ולהבין את הסעיפים כדי לממש את הזכאות.