יישור שיניים – מתי צריך ומהן השיטות המומלצות

יישור שיניים

כל העולם כולו גשר צר מאוד?

בעבר נדמה היה שגשר הוא תופעת טבע שכיחה בקרב בני הנוער בישראל ובעולם בכלל. כמעט ולא ניתן היה למצוא חיוך מתבגר שאינו מעוטר בקוביות כסופות שזורות בארוחה האחרונה, או לא עלינו, רסן המחובר לראש ומהווה מפגע סביבתי. לא רק שהדבר היה מקובל, ניתן היה לחשוב שאם אין לך ברזלים אתה לא מגניב מספיק. אך מאז עברו הרבה מי פה בנהר, המילה "מגניב" כבר לא מגניבה

ויישור שיניים הוא מזמן אינו רק נחלתם של בני העשרה כפי שנהוג היה בעבר. יותר ויותר אנשים מהאוכלוסייה הבוגרת שלא זכו לטיפול אורתודנטי בצעירותם בוחרים לעשות זאת בגיל מאוחר יותר.

מתי נצטרך יישור שיניים?

נתחיל בכך שאת מלאכת יישור השיניים מומלץ לבצע אצל אורתודנט. על אף שעקרונית ניתן לבצע את ההליך אצל כל רופא שיניים, אורתודנטיה היא מומחיות בפני עצמה שמטרתה, לצד סיבות אסתטיות שאין להקל בהן ראש, הינה טיפול רפואי של ממש. במצבים של מרווחים בין השיניים, מנשך הפוך, סגר לא תקין שעלול להוביל לגדילה א-סימטרית של הלסתות, ליקויי  סגר העלולים לגרום גם למנשך פתוח, שיניים בולטות המועדות לפורענות וחשופות יותר לפגיעות וחבלות ועד בליעה לא תקינה וליקויי דיבור.

על אף המגמה החדשה בקרב מבוגרים, מומלץ להתחיל בהליך כבר בגיל צעיר על מנת לקבל את התוצאות המיטביות ובזמן הקצר ביותר אך אין הגבלת גיל ליישור שיניים.

כמה עולה יישור שיניים

שאלה טובה אך התשובה אליה איננה חד משמעית ומחירו יקבע על ידי רופא השיניים או האורתודנט בהתאם למשך הטיפול, מורכבותו, סוג הגשר, שיטת הטיפול שתותאם ומוניטין הרופא המטפל. חשוב לדעת שקיים היום מגוון רחב של טיפולים ליישור שיניים ומחירם משתנה. לדוגמא- אם בעבר התהליך בוצע ע"י הרכבת מטילי מתכת ותילים (או בשמם העממי- "ברזלים") שצבעו את החיוך לאפור ברזל שניתן לראות מקילומטרים, הבשורה היום היא שניתן להרכיב במקומם את הגשר השקוף, אם תבחרו בשיטה זו כנראה שתשלמו מחיר שונה מבחירת מטילי המתכת וככל הנראה מעט יותר.

שקוף שזה עדיף

יישור שיניים שקוף הוא למעשה אותו תהליך ישן ומוכר רק בצבע אחר. הטכניקה היא אותה הטכניקה והשוני הוא בחומר ממנו עשויים המטילים המורכבים על השן. במקום מטיל מתכת, יורכב מטיל לבן העשוי ספיר או חרסינה. כמו לכל דבר יש לו יתרונות- בולט פחות בשטח, שומר על החיוך לבן, פוצע פחות.. וחסרונות- סביר שיהיה יקר יותר, עלול לספוג כתמים במשך הזמן תלוי בסוג הגשר השקוף. קיימים מגוון סוגים בשוק המשפיעים גם הם על המחיר, יתכן ומשך הטיפול יתארך.

יישור שיניים ללא גשר- ללכת עם להרגיש בלי

זה נשמע כמו סוג של קסם. לקסם קוראים שיטת Invisaling , מדובר בסטים של מיישרי שיניים שקופים המוחלפים אחת לשבועיים לאורך תהליך שנמשך עד כשנתיים ועלותו תנוע בין 10,000-25,000.

KEEP THE SMILE

מאמר זה נכתב עבור מרפאות שיניים אלון