כתר לשן – 4 סוגי כתרים נפוצים לשיניים שכדאי להכיר

כתר לשן

יצא לכם לתהות מהו כתר לשן? תדעו שכאשר מדובר על כתרים לשיניים, מדובר על החלק הבולט החיצוני לחניכיים. הכתרים מורכבים על שתלים דנטליים שמוברגים במרבית המקרים לעצם החניכיים ומדמים את שורש השן. 

ישנם מקרים שבהם אין צורך לדמות את שורש השן מכיוון שיש שורש קיים. אך אין שן עליו בשל העובדה שהשן הייתה חלשה, נשברה או ניזוקה, גם במקרים שכאלה ניתן להשתמש בכתרים על שתל השן המקורי. מטרתם של הכתרים היא להעניק לאדם מראה אסתטי ועל כן, רצוי לבחור בכתר מהסוג הנכון.

סוגי כתרים

כיום ניתן למצוא בישראל סוגי כתרים נפוצים אשר מרבית רופאי השיניים מציעים אותם למטופלים:

כתר חרסינה מאוחה למתכת

מדובר על כתר העשוי מיציקת מתכת ומצופה בחרסינה. המתכת יכולה להיות בסיסית, אצילה יותר כגון: זהב או פלטינה או מתכת שמשלבת בין מתכת בסיסית לפלדיום באחוזים שונים. ככל שאחוזי הפלדיום גבוהים יותר כך הדבר מעיד על כתר איכותי יותר. היתרונות של כתר זה הוא המחיר הזול שלו ויכולת ההתאמה הטובה שלו למבנה הלסת. אולם, חשוב לדעת שלאורך הזמן עלולה להיווצר הילה אפרפרה סביב השן באזור החניכיים ועל כן יש לשקול זאת טרם בוחרים בכתר זה.

כתר ליתיום דיסליקט

מדובר על כתרים אשר נקראים גם כתרי אי מקס. הכתרים המדוברים עשויים מבסיס של מתכת אצילה כלשהי שבדרך כלל תהיה זהב וציפוי של חרסינה דחוסה אשר משולבת עם זכוכית. הכתרים המדוברים מעניקים תוצאות אלסטיות מצוינות ועל כן נוטים להשתמש בהם בעיקר כאשר יש צורך בכתרים בחלק הקדמי של השיניים.

כתר חרסינה מאוחה לזירקוניה

הזירקוניה היא חומר מינרלי גבישי. מדובר על חומר חזק מאוד ובעל תכונות של עמידות גבוהה וחוזק משמעותית. כתרים מעין אלה עושים שימוש בשילוב בין הזירקוניה לחרסינה כאשר הבסיס של הכתר הוא כיפת זירקוניה שמעליה יש יציקה של חרסינה. פנים הכתר משלב בין שני החומרים הללו.

כתר זירקוניה טהורה

מדובר על הפתרון הדנטלי הנפוץ והטוב ביותר כיום בתחום השתלת השיניים. הכתרים המדוברים עשויים מיציקה אחת של זירקוניה. אשר נחרטת במעבדות שיניים על ידי רובוט וללא מגע יד אדם לאחר שמתבצעת הדמיה ותכנון של מבנה השן. חשוב להתייעץ עם רופא השיניים ולברר אודות טווח מחירים של כתרים בכדי לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר. כיום ניתן למצוא מחירים שונים לכתרים שונים וכן. אם אתם מבוטחים בחברת ביטוח שיניים כלשהי. ניתן לקבל החזר מהביטוח על כתרים שונים ורצוי לברר על איזה כתרים ניתן לקבל החזר. טרם תבחרו בכתרים הרלוונטיים לכם. כתרים לשיניים מעניקים פתרון אסתטי איכותי ומציעים לכל אדם אפשרות להנות משיניים איכותיות. חזקות ויציבות גם אם הם לא מדובר בשיניו המקוריות.