צחצוח שיניים

צחצוח שיניים

איך לצחצח שיניים נכון?


זוהי שאלת השאלות שמעלה המון גרסאות של צחצוח שיניים נכון. חלקן נכונות וחלקן לא יעילות כלל וכלל. רבים לא יודעים בכלל מדוע חשוב לצחצח באופן מסויים, והם מצחצחים כמו שלימדו אותם או בדרך שנוחה להם.

מטרתו של צחצוח השיניים הוא לנקות את החיידקים השונים המצטברים על השן ובסביבת החניכיים. חיידקים היכולים לגרום לצרות צרורות. המטרה אינה רק להוריד שארי מזון שנדבקו לשיניים. מדובר על תהליך שדורש עומק וסבלנות. כל דחייה או צחצוח שאינו יעיל יכול לצבור ולהוביל לעבר כאבים בשיניים, טיפולים לא נעימים ויקרים.

צחצוח שיניים לילדים

לרוב, מבוגרים מבינים את חשיבות הצחצוח ויודעים מה קורה כאשר לא מצחצחים. להרבה מבוגרים היו גם התנסויות לא נעימות בנושא השיניים והם הם החלו לצחצח נכון כדי למנוע את ההתנסויות הללו שוב. מנגד, ילדים עדיין לא מבינים את משמעות הדבר ויש לא מעט שאינם מוצאים בכך פעולה מהנה או מעניינת. יש הורים שאף לא יודעים איך מצחצחים שיניים נכון או איך מגיעים למצב בו הם בכלל מצחצחים שיניים בגלל התנגדות הילדים או בגלל גילם הצעיר כך שכל הנושא נדחה לגיל מאוחר יותר. אך לאי הצחצוח יש השלכות ויש חשיבות רבה ללמד את הילד איך לצחצח נכון ואיך להתמיד בכך.

לפני אופן הצחצוח, ישנו היבט שיכול להשפיע על נכונות הילד לצחצח שיניים והוא הנושא של משחת שיניים. הדגש ששמים היצרנים וההורים על משחת שיניים לילדים הוא על הבריאות היות והילדים בולעים את המשחה במהלך הצחצוח. אך, היבט לא פחות חשוב הוא הטעם של המשחה. ילד שלא יאהב את טעם המשחה, לא משנה עד כמה היא בריאה לו, לא יהיה מוכן להכניס את מברשת השיניים לתוך פיו וכל החווייה תתקלקל. בחרו את המשחה שהטעם קוסם לילד כך שהוא גם יהנה תוך כדי הצחצוח ויאפשר את הלמידה ואת ההתנסות הזו.

טיפים שונים לצחצוח נכון

צחצוח שיניים לילדים דורש סבלנות רבה ונוכחות רגועה בזמן הצחצוח. הילד צריך ללמוד ואתם צריכים לוודא שאכן הפעולות נעשות באופן נכון. אם הילד לא רגיל לצחצח שיניים מצאו זמן רגוע לעשות זאת כדי שהוא יהיה קשוב ללמידה.

אופן הצחצוח הוא פשוט וניתן ללמידה בקלות רבה. כיוון הצחצוח מתחיל מפנים הפה (שיניים אחוריות) לעבר החלק החיצוני כשנותנים דגש לכל לסת בנפרד. שן שן מקבלת את הכבוד הראוי לה. מומלץ להתחיל בלסת העליונה בתנועה סיבובית אנכית מלמעלה למטה עד שמסיימים את כל השיניים.  קודם מהצד החיצוני של השיניים ואז לצד הפנימי. בהמשך מצחצחים את החלק שבו השיניים לועסות (תחתית השן). בסיום, עוברים ללסת התחתונה ופועלים באותו אופן. הלשון אף היא סופחת שיירי מזון וחיידקים אז מומלץ לצחצח גם אותה.