שיניים רקובות

לקוחה בטיפול אצל רופא שיניים

הדרך המהירה לשיניים רקובות ואיך למנוע זאת?


השיניים שלנו הן חזקות, עמידות ויכולות להחזיק שנים רבות בתנאי שמטפלים בהן בדרך הנכונה. שיניים רקובות ייגרמו כתוצאה מחוסר טיפול נאות ואי הבנה של הנדרש לשמירה על שיניים בריאות וחזקות.

כשאנו צעירים אנו לא חושבים על הזקנה ועל המוות, כך, לרוב קורה גם לגבי השיניים. כשהן חזקות ועושות את עבודתן אנו לא חושבים עליהם. המחשבה עליהן מגיעה כאשר יש קושי או כאבים. שיניים שחורות למשל, יפריעו מבחינת הנראות ואז יעלה הרצון ללכת לטפל בהן. שיניים רקובות ילדים יעלו כאבים ואי אפשר יהיה להתעלם מהן. מדוע לחכות עד לרגעים אלו? 


כיצד השיניים הופכות לרקובות או שחורות?

מדובר על הזנחה רבת שנים ולא על תהליך קצר. שנים של חוסר בצחצוח שיניים ונקיון החיידקים גורם להצטברותם ולעליית חומציות בסביבת הפה. החומציות פוגעת בשן (בשכבת האמייל המגנה עליה) ולאט לאט מתחילה לכרסם בשן וברבדים הפנימיים יותר ומכאן הדרך אל עבר שיניים רקובות היא רק עניין של זמן.

שיניים רקובות הן לא עניין של מה בכך המסתיים בקלות כמו סתימה או עקירה. מדובר על מערכת שלמה אשר נדרש לטפל ולעתים ישנה אף פגיעה בחניכיים עצמם או בחיבור עם עצמות הלסת והטיפול הוא הרבה יותר מערכתי ועמוק.

מה ניתן לעשות כדי למנוע שיניים רקובות?

אם אתם מעוניינים להמנע מלהגיע למצב של שיניים רקובות ולמנוע מעצמכם את עול וכאבי הטיפולים הנדרשים, היו בתשומת לב למה שקורה בתוך הפה. הזמן הוא אלמנט מאוד חשוב שישפיע על סוג ומורכבות הטיפול. על כן, ככל שתזהו מוקדם יותר בעיות במערכת השיניים כך תטפלו בהן יותר מהר ותמנעו בעיות קשות יותר.

גם אם אתם מפחדים מסתימות או עקירות או טיפולי שורש ומתוך כך לא מגיעים לרופא השיניים, עדיף שיהיו הטיפולים הללו מאשר להגיע לעקירת כל השיניים או השתלת כל השיניים. גשו לרופא וטפלו בכל הבעיות הקיימות שהזנחתם וחיכיתם ודחיתם שוב ושוב מלגעת בהם.

שמרו על ביקורים סדירים בעדיפות לאותו רופא שיניים בכל פעם. רופא השיניים מכיר אתכם, ויודע להשוות ולראות אם יש שינוי בין בדיקה לבדיקה. הוא יוכל להציע את הטיפולים המתאימים עבורכם ויעצור את ההתקדמות לעבר שיניים רקובות. אם הגעתם למצב הזה כבר, הוא יוכל לעשות את הטיפול הנדרש וללמד אתכם איך לשמור על המצב מאותו רגע והלאה.

פעולה נוספת שתוכלו לעשות היא צחצוח השיניים תוך כדי מניעת אותה עליית חומציות בפה שאינה טובה לשיניים ולחניכיים שלכם. נכון, אין תמיד כוח לצחצח את השיניים. לעתים עייפים מדי, לעתים קר מדי ולעתים עסוקים מדי. אך, הצחצוח יאפשר את האיזון לאורך היום ביחס לסוגי האוכל השונים שאתם אוכלים. בכל יום, המצב יתאפס ויאפשר לשיניים להישאר בריאות וחזקות.

דילוג לתוכן