כיצד ניתן לטפל בנסיגת חניכיים? כל הטיפולים והצעדים למניעה

נסיגת חניכיים

מעבר לטיפול הרגיל בשיניים שכולל סתימות, טיפולי שורש, כתרים ועוד, יש לטפל גם בחניכיים כיוון שלא אחת רואים בהן נסיגה ולכן יש לבצע כמה טיפולים כדי לשפר את מצבן של החניכיים. קיימת חשיבות רבה לטפל בנסיגת חניכיים כיוון שחניכיים איתנות תופסות היטב את השיניים וכאשר מצבן של החניכיים אינו תקין, הן לא מסוגלות לאחוז את השיניים ולכן הן נושרות.

מניעת נסיגת חניכיים

אחת הדרכים המועילות ביותר כדי למנוע נסיגת חניכיים היא על ידי הקפדה על תזונה מאוזנת. להשתדל עד כמה שאפשר להימנע מאכילה של פחמימות וסוכרים ולהפחית משמעותית בצריכת האלכוהול. כמו כן למרוח שמן זית על החניכיים, לעסות אותן באמצעות מרווה, לגרגר מי מלח וגם לגרגר חליטה שהתקררה הכוללת קמומיל, מרווה או ג'ינגר.

הסיבות לנסיגת חניכיים

קיימות כמה סיבות לנסיגת חניכיים כמו הזנחה, שינויים הורמונליים הקשורים להיריון, טיפולי פוריות ולידה, מחלות חניכיים, גנטיקה וצחצוח שיניים חזק מדי. כתוצאה מכך יש לעיתים דימום מהחניכיים, ריח רע מחלל הפה, השיניים נראות גדולות מגודלן הטבעי, קיימת רגישות לחום, לקור או לשניהם.

המגמה היא לבצע נסיגת חניכיים טיפול טבעי באמצעות כמה דרכים אשר הוכחו כיעילות למטרות הללו. בשלב ראשון המטופל רוכש ציוד שיסייע לו כמו מברשת שיניים ייעודית, מברשת בעלת מעט שערות אשר יש להשתמש בה בין השיניים, מנקה לשון וקיסמי שיניים מיוחדים לחילוץ שאריות מזון בין השיניים.

נסיגת חניכיים

הדרכה של שיננית

השלב הבא הוא קבלת הדרכה משיננית שהיא מומחית לנושא נסיגת חניכיים. היא מסבירה לכל מטופל איך לצחצח שיניים נכון וזאת באמצעות כל הציוד שנרכש. לאחר ההדרכה מבצעת השיננית ניקוי עמוק של כיסי החניכיים. לעיתים מדובר בטיפול אחד ולעיתים בכמה טיפולים וזאת על פי מצבן של החניכיים.

הניקוי של השיננית מצריך לעיתים הרדמה מקומית כדי לא להכאיב למטופל וזאת כיוון שהיא מבצעת ניקוי אבנית והקצעת שורשים, לאור העובדה שהצטברה אבנית על שורש השן. זהו טיפול טבעי בנסיגת חניכיים אשר משפר מאד את המצב הכללי של החניכיים ומונע לא אחת טיפולים מורכבים או ניתוחים.

טיפול בכיסים ספציפיים של החניכיים

כדי לטפל בנסיגת חניכיים לכל כיס נוצר עומק מסוים. כשמדובר בכיס שהוא אינו עמוק, צחצוח שיניים נכון יפתור בדרך כלל את הבעיה. אך אם יש מקומות שבהם יש כיסים עמוקים יש לבצע טיפול נקודתי באמצעות לייזר. לאחר ביצוע הרדמה מקומית, רופא השניים שהוא מומחה בתחום החניכיים מבצע טיפול ייחודי זה תחת מיקרוסקופ ייעודי למטרה זו.

אם התופעה היא נסיגת חניכיים בשן אחת, הדבר נובע מהשלכות של יישור שיניים שחשף את השן הספציפית מהרקמה שעטפה אותה, שחזור דנטלי, או מפירסינג. לכן יש לבצע טיפול נקודתי בשן זו בלבד.