השתלת שיניים ביום אחד

השתלת שיניים ביום אחד

טיפול שיניים הוא לעיתים לא נעים, אך מדובר בטיפול הכרחי וחשוב. אסתטיקה של הפה תורמת לביטחון העצמי של האדם ואי שמירה ואי טיפול בשיניים,  עלולים להביא לריקבון של השיניים, למחלת חניכיים, נסיגת חניכיים, עששת ולאובדן מלא של השיניים ולימים אף להוצאה כספית גדולה על טיפולי שיניים ואסתטיקה של הפה.

ההמלצה של רופאי שיניים היא לא לחכות למצב של כאב שיניים חזק, אלא להגיע אחת לשישה חודשים לקליניקה, לבחינת המצב של השיניים ובמידת הצורך גם לבצע טיפולים, כמו: סתימות, טיפולי שורש, כתרים, עקירה, השתלת שיניים ועוד. אחת הדרכים לבדוק את השיניים לעומק ועוזרות לרופא השיניים להחליט על הטיפול הנכון הוא צילומי רנטגן.

אם הגעתם למצב של השתלת שניים, הדבר החשוב ביותר הוא להגיע אל רופא שיניים מומחה בתחום השתלות השיניים, על מנת לקבל חוות דעת מקצועית על תהליך זה ולבצע את הטיפול. כיוון שמדובר במהלך מורכב, מבצעים בשלב הראשון צילומי שיניים פנורמיים כדי לראות את מצבן של עצמות השיניים ובכך לדעת איזה טיפול הוא הנכון והמתאים ביותר עבור המטופל – כדי לבצע השתלה, יש צורך בעצם שן שתתפוס את השתל החדש. במקרים שבהם לא קיימות עצמות שיניים, יש לבצע בשלב ראשון הרמה של הסינוסים ורק לאחר מכן, לבצע את השתלת השיניים.

השתלת שיניים ביום אחד

רוב האזרחים סובלים בגיל מבוגר מבעיות שיניים שונות, לאור העובדה שחלק מהשיניים שלהם אינן בריאות ולכן, חלק מהן נושרות לבד ואחרות, שהן לא בריאות ולא אסתטיות, עוברות הליך של עקירה. לאור העלייה המבורכת בתוחלת החיים, גוברים הטיפולים לפלח אוכלוסייה זו ואחת השיטות המתאימות להם ביותר, כדי להפחית את כמות הטיפולים והאי הנעימות שבטיפולים, היא השתלת שיניים ביום אחד.

ההשלכות של היעדר השיניים

לנושא של היעדר שיניים יש השלכות רבות בכמה רבדים של חיי המבוגרים.

 • ההרגשה הכללית היא מאד לא נעימה לאור חוסר האסתטיקה בכל פעם שאדם זה פותח את פיו כדי לדבר, לחייך או לאכול.
 • עקב כך, המבוגרים מאבדים את הביטחון העצמי שלהם וגם הדימוי העצמי שלהם הוא שואף לאפס.
 • כאשר אין את כל השיניים בחלל הפה, קשה מאד ללעוס מזון ולכן במקרים רבים המבוגרים אוכלים רק אוכל מרוסק או נוזלי.
 • מעבר לכך, קשה להם גם לדבר וכאשר הם מדברים יש חוסר בהירות בביטוי ההברות ולכן, מי ששומע אותם לא מבין מה הם אומרים.
 • מצב כללי זה יגרום לא אחת גם לבעיות בריאותיות נוספות, הן פיזיות והן נפשיות.
 

חשוב להדגיש – השתלת שיניים ביום אינו טיפול שמתאים רק למבוגרים. כדי לדעת התאמה לטיפול, חשוב לפנות לרופא שיניים מומחה בתחום.

מהות טיפולי ההשתלה של השיניים ביום אחד

בהתאם למצב השיניים בשפה העליונה ובשפה התחתונה, לאחר עקירת השיניים, מבצעים החדרה לעצם הלסת שתל דנטלי שבעצם מדמה שורש שן. על גביו, מחברים שן מלאכותית, המכונה "כתר". מכינים את הכתרים בשלבים מוקדמים יותר, על מנת שיהיו מוכנים בזמן, תוך התאמה מושלמת לפה של המטופל.

סוגי טיפולי השתלת שיניים ביום אחד

לקוחות רבים מעדיפים לבצע את התהליך ביום אחד, כיוון שבסופו של יום זה המראה של הפה שלהם הוא יפהפה, גם אם הוא כרוך בכאבים ובאי נוחות באופן מרוכז ולכן הם מעדיפים השתלת שיניים ביום אחד. ישנן כמה שיטות :

 1. השתלה מיידית – טיפול שבו עוקרים את כל השיניים על פי תוכנית העבודה ומתקינים במקומן שתלים דנטליים במרווח שנוצר ומותאם לכל אחת מהשיניים על פי סוגיהן. התהליך הטבעי הוא שלאחר ההשתלה כל אחת מהשיניים יורדת כלפי מטה והחניכים מכסות את הרובד התחתון שלה. בדרך זו נהנים הלקוחות מטיפול מאסיבי תוך יום אחד במקום לסחוב את התהליך לאורך חודשים. אך במקביל לכך אזור העקירה לא נראה במיטבו לאורכו של התהליך.
 1. העמסה מיידית – מבצעים את התהליך האחרון של עקירת השיניים ולאחר כמה חודשים כשקיימת רקמת עצם בעובי המתאים, שותלים ביום אחד את כל השתלים הדנטליים על פי הסדר ומעליהם מתקינים את הכתרים הזמניים. זוהי שיטה מעולה אך היא לא מתאימה לכל אדם אלא רק לאלו שיש להם בסיס איתן שמסוגל לשאת את השתלים.
 2. במהלך החודשים שלאחר מכן הלקוח מגיע כמה וכמה פעמים למרפאה כדי שרופא השיניים יעקוב אחר הנראות של השיניים שהושתלו ומצבה של כל אחת מהן. אם הכול תקין, יותקנו כתרים קבועים על השתלים לאחר כמה חודשים.
 3. השתלת שיניים ביום אחד – שיטה שבה מבצעים עבודה משולבת, עוקרים את כל השיניים הלא נחוצות ולאחר מכן מבצעים את השתלת השתלים האסתטיים. זה כולל שיקום זמני שהוא נשלף או קבוע על פי האופציה שנראית המתאימה ביותר.
 4. All-on-4 – טיפול חד יומי שבו משתילים קבוצה של ארבעה שתלים ארוכים מהממוצע אל עצמות הגולגולת ולא אל עצמות הלסת כמו במקרים אחרים. מעל השתלים האלו יש אפשרות לקבע קשת של 12 שיניים הכוללת גם את כל הכתרים.

השלבים בהשתלת שיניים ביום אחד

השתלת שיניים ביום אחד משנה במהירות את איכות החיים של המטופל, בכך שהוא יוצא עם שיניים חדשות ומסודרות עוד באותו היום.

 1. פגישת ייעוץ – חשוב לקבל ייעוץ מרופא מומחה ובעל ניסיון רב בתחום השתלות השיניים, על מנת שהטיפול שינתן לך יהיה הטיפול הנכון והמתאים לך, וללא כל סיבוכים. אם בכוונת המטופל לעבור את הטיפול במרפאת שיניים אחרת, שלא מכירה את ההיסטוריה הרפואית שלו, חשוב מאוד להציג את כל ההיסטוריה הרפואית והמצב הבריאותי. במעמד פגישת הייעוץ, יעשה צילום רנטגן, על מנת שרופא השיניים יוכל לראות יותר לעומק את מצב השיניים, עצם הלסת, שרירים ועצבים. לאחר מכן, אם יראה שהמטופל מתאים להשתלת שיניים ביום אחד, תתחיל בניית תוכנית מותאמת למטופל.
 1. שלב הניתוח – יכול להימשך מספר שעות. בשלב זה מוחדרים השתלים הדנטליים לעצם הלסת, עליהם ישימו כתרים זמניים, שיאפשרו חזרה מלאה לשגרה כבר למחרת.
 2. שיקום – מספר שבועות לאחר הניתוח, תורכב מערכת השיניים שנבנתה בהתאמה אישית למטופל, עפ"י המידות שנלקחו בשלבים מוקדמים יותר.
 3. ביקורת – חשוב להגיע לביקורת אצל הרופא המטפל, כדי לראות שההחלמה כשירה ותקינה ושהאיחוי הביולוגי בין עצם הלסת לגוף השתל תקין.

השתלת שיניים ביום אחד – למי זה לא מתאים ?

אצל לקוחות אשר אינם שומרים כיאות על היגיינת הפה שלהם, קיים חשש שתהליך השתלת השיניים ביום אחד לא יצליח כיוון שעלולים להתפתח זיהומים. בנוסף לכך מי שמעשן, סובל מתופעה של חריקת או של הידוק שיניים, או לחלופין מסוכרת שאינה מאוזנת, אינו מתאים להליך זה ולכן, במקרים רבים רופא השיניים לא יאשר מקצועית ובריאותית מהלך זה.

אם הלקוח צורך באופן קבוע מדללי דם, יהיה צורך בקבלת אישור של הרופא המטפל לביצוע ניתוח השתלת שיניים.

התאמה מיטבית להשתלת שיניים ביום אחד

ניתוח השתלת שיניים ביום אחד אינו עניין של מה בכך ולכן, כל מטופל מגיע לרופא שיניים מומחה לאחר שקיבל עליו המלצות מחברים או מקרובי משפחה שביצעו אצלו טיפולים מסוג זה והיו מרוצים הן מהדרך והן מהתוצאות. אם הלקוח מרגיש שהוא הגיע למרפאה מעולה מבחינה מקצועית והוא רגוע, כיוון שברור לו שמדובר ברופאי שיניים מיומנים ביותר ובעלי ניסיון רב ולכן, הוא מחליט לצאת לדרך ולהתחיל את נושא השתלות השיניים.

במקרים רבים, רופא השיניים המטפל יזדקק לחוות דעת של רופא שיניים בעל מומחיות נקודתית, כמו כירורג פה ולסת או רופא חניכיים. על פי החשיבה המשותפת שלהם, תתקבל החלטה אם לקוח זה מסוגל לבצע הליך מורכב זה על פי נראות חלל הפה שלו ועל פי כל הצילומים המתוחכמים שבוצעו כולל צילוםCT   לבדיקת מיקום העצבים בלסת וכמות העצם הקיימת.

כל רופא שיניים שמעוניין שההליך יבוצע במרפאה, חשוב לו שתהיה לו הצלחה מלאה ולא יהיה מצב שיהיו כשלים עקב תהליך זה ולכן, הנושא נבדק בכובד ראש ומכל ההיבטים.

ההיערכות לקראת השתלת השיניים

תהליך השתלת שיניים ביום אחד הוא אכן תהליך מהיר, אך ההיערכות לקראת יום זה היא ארוכה והיא כוללת טיפולים רבים שיש לבצע על פי תוכנית עבודה שנקבעת מראש.

 • עקירה של השיניים שאינן תקינות.
 • כדי שאפשר יהיה לבצע את ההשתלות, יש צורך בהיווצרות של רקמת עצם ולכן ממתינים כמה חודשים ממועד העקירות עד שהגוף ייצר זאת.
 • מבצעים השתלה של השתלים הדנטליים.
 • לאחר תהליך ההחלמה על כל שלביו, שנמשך כמה חודשים, משלימים את התהליך בעזרת הרכבה של כתרים.
השתלת שיניים ביום אחד

מה עושים אם העצם דלילה ?

אם אין מספיק עצם, אפשר לבצע כמה מהלכים כדי לקדם את התהליך.

אם מדובר בלסת תחתונה –

 • מבצעים תכנון באמצעות התוכנה הממוחשבת כדי לראות בסימולציה את המיקום המדויק של השתלים.
 • השתלת עצם מודפסת בתלת ממד.
 • השתלת עצם עצמית מהגוף של המטופל.
 • שימוש בשתלים קצרים.
 • הזזה של עצב הלסת.
 

אם מדובר בלסת עליונה –

 • שימוש בשתלים קצרים.
 • הרמת סינוס פתוחה.
 • הרמת סינוס סגורה.
 • השתלת עצם מגופו של המטופל.
 

השתלים העכשוויים הם ברמה גבוהה ביותר ומחברים אותם באמצעות ברגים העשויים טיטניום, אשר עברו עיבוד מיוחד ומדויק תוך שימוש בCNC- לדיוק מקסימלי. מעל השתל מחברים את המבנה ולאחר מכן את הכתר. לתוך השתל או העדיפות היא לכתר מוברג. המטרה היא שעצם הלסת הטבעית תיצור איחוד עם השתל. במהלך הניתוח המטופל לא חש בכאבים כלל כיוון שהוא מקבל אלחוש ולכן חומר זה מנטרל את הכאבים במהלך הטיפול המורכב.

תהליך ההחלמה

בסיום התהליך של השתלת שיניים ביום אחד, המטופל חש כאבים בדרגות שונות ולכן, הוא נוטל במשככי כאבים. מעבר לכך, נראים בכל האזור של ההשתלה גם סימנים של שטפי דם. במקרים רבים, רופא השיניים ימליץ על מתן אנטיביוטיקה כדי למנוע זיהומים, דבר שעלול לגרור פעולות של הוצאת השתלים או חלק מהם.

הכאבים ושטפי הדם חולפים תוך כמה ימים, או לכל היותר תוך כשלושה שבועות. בזמן הזה המטופלים אוכלים אוכל מרוסק ומאכלים נוזליים בלבד על מנת לא להעמיס על הפה.

קיימת חשיבות רבה להקפיד על היגיינת השיניים במהלך ההחלמה, כדי שלא יתפתחו זיהומים בכל חלל הפה.

חסרונות של השתלת שיניים ביום אחד

 1. כאשר שותלים כמה שתלים יחד, קיים סיכוי שאחד השתלים לא ייקלט כראוי ולכן, דבר זה עלול לפגוע בהצלחתו של התהליך. לעומת זאת, כאשר שותלים כמות של שתלים יחידים הסיכוי לקליטה נאותה של כולם הוא בסבירות הרבה יותר גבוהה.
 2. המוטות או השתלים הארוכים יותר עלולים לגרום להתפתחות של מחלות זיהומיות שונות.
 3. כאשר תוכנית העבודה היא שיקום של קשת שלמה שיש בה כמה שתלים, חייבים לעקור את כל השיניים ולא להשאיר כמה מהן לאחיזה.
דילוג לתוכן