מה יכולות להיות הסיבות לכאבים בזמן לעיסה

portrait-puzzled-woman-looking-upward-holding-green-fresh-apple-thinking-about-healthy-food-isolated-white (1)

לעיתים נוצרים מצבים שבעת הלעיסה של המזון חשים הלקוחות בכאבים משונים בשיניים. כאשר זה קורה שוב ושוב, ההמלצה היא לתאם תור לבדיקה של רופא שיניים כדי שיאבחן מהי הבעיה הדנטלית בחלל הפה. מה יכולות להיות הסיבות לכאבים בזמן לעיסה? תוכלו לדעת בעצמכם, לא כל הכאבים בהכרח מובילים לניתוחים וטיפולים מיוחדים אז לא להיבהל.

בדיקה של רופא השיניים

בהתאם לתלונה של הלקוח לגבי כאבים בזמן הלעיסה, רופא השיניים מבצע סקירה כללית של כל מערך השיניים, הן העליונות והן התחתונות ומעניק תשומת לב נוספת למיקום בו קיימים הכאבים. בנוסף לכך רופא השיניים מבצע גם צילומי רנטגן של השיניים, כדי לעלות על בעיות הקיימות בהן.

סיבות לכאבי השיניים

קיימות כמה סיבות שעלולות לגרום לכאבים הללו:

  • שאריות של מזון שנדחסו פנימה לתוך חור בשן או במרווח בין השיניים ולכן הן מפעילות לחץ מאסיבי על החניכיים וגורמות לכאבים. במקרה זה יש לבצע ניקוי מקיף של כל השיניים על ידי שיננית אשר מנקה אותן באמצעות חומרים ייעודיים ומוציאה את כל שאריות המזון שנותרו בתוך השיניים וביניהן.
  • הימצאותו של חור בשן אשר גורם לכאב בכל פעם שאוכלים ולכן יש לבצע סתימה של החור בשן הספציפית.
  • דלקת בשן או סביבה אשר מתפשטת גם ללסת, ללחיים ולשפתיים ומצריכה טיפול שורש.
  • סדק או שבר שקיימים בשורש השן, הדבר מצריך טיפול שורש או עקירת השן וזאת בהתאם למצבה הפיזי של השן.

קליקים מטרידים בלסת

קיימים גם מקרים חריגים שבהם הלקוח מרגיש קליקים מטרידים בלסת. מצב זה מצריך בדיקה מעמיקה וייחודית כיוון שהסיבה לכך יכולה לנבוע מבעיות בלסת אשר שינתה במעט את מיקומה, או לחלופין עקב בעיה הנובעת מהאוזן שמשליכה על הלסת ויוצרת את הקליקים הללו.

שיקום הפה

כדי להקל על הלקוח, הרופא בוחן את המקרה באופן יסודי ומחליט על תוכנית עבודה אשר מתאימה למטופל. המטרה היא לבצע את שיקום הפה על פי דרגות החשיבות של כל אחת מהבעיות שקיימות בחלל הפה.

ברוב המקרים מתחילים עם ביצוע סתימות בשיניים, מדובר בתהליך מהיר יחסית והדבר אורך טיפול אחד או כמה טיפולים. לאחר מכן מבצעים טיפולי שורש. אלו הם טיפולים ארוכים יותר כיוון שרופא השיניים מנקה את כל תעלות השורשים באמצעות יריעות גומי אשר הן ייעודיות למטרה זו. לאור שלביו הרבים של כל טיפול שורש, הוא מבצע בשלב ראשון טיפול שורש זמני ולאחר כשבוע או שבועיים משלים את הפעולה ומבצע טיפול שורש קבוע.

אם הבעיה קיימת בכמה שיניים, הטיפול מתבצע שן אחר שן לאורכם של כמה טיפולים, עד שמשלימים את כל המשימות הללו.

עקירה של שיניים

במקרים שבהם השן פגומה או שבורה וקיים חשש שהיא תתפרק בפיו של המטופל, ההמלצה היא לעקור שן זו. יש מקרים שבהם מדובר בעקירה פשוטה יחסית ומקרים אחרים שבהם יש צורך בעקירה כירורגית, שכוללת ביצוע של כמה תפרים ותקופת החלמה.