מתי נצטרך לבצע ניתוח חניכיים ואילו ניתוחים קיימים?

ניתוח חניכיים

לחניכיים יש מספר תפקידים חשובים מאוד, ובפרט אחיזת השיניים כך שיישארו יציבות בחלל הפה. בנוסף חניכיים בריאות מהוות מחסום בפני חדירת חיידקים ורעלנים לגוף. בהתאם ישנה חשיבות רבה לשמירה על רקמות רכות אלה. במקרים שהן נפגעות מסיבות שונות מומלץ בחום לטפל בהן בהקדם. ובאופן המקצועי ביותר – ובמידת הצורך גם לעבור ניתוח חניכיים. בעמוד זה תמצאו פירוט של המצבים שעלולים להוביל לצורך בניתוח והסברים לגבי סוגי הניתוחים הקיימים.

ניתוח עקב מחלת חניכיים

מצב אחד שבו נדרש ניתוח חניכיים הוא עקב היווצרות מחלת חניכיים – או בשמה המקצועי פריודונטיטיס. פריודונטיטיס היא למעשה דלקת כרונית ברקמות הרכות שאוחזות את השיניים. הגורם למחלה זו היא דלקת חניכיים שלא מטופלת בזמן. והסימפטום הבולט שלה הוא דימום במהלך הצחצוח (ולפעמים גם כשהאדם לא מצחצח שיניים).

מחלת חניכיים עלולה להוביל לאובדן שיניים. הסיבה לכך היא שהדלקת הכרונית יוצרת כיסים הולכים ומעמיקים בין השן לרקמה שאמורה להחזיק אותה. סיכון נוסף הוא חדירת חיידקים ומזהמים אל מחזור הדם ופגיעה בלב.

במקרים קלים ניתן "להסתפק" בטיפול לא כירורגי הקצעת שורשים. אבל במקרים החמורים אין ברירה אלא לנתח את החניכיים.

מטרת ניתוח חניכיים במקרים אלה היא לנקות את האזור. להסיר את הרקמות המודלקות ולסלק את האבנית ושאר הרובדים החיידקיים. במידת הצורך יתבצע גם הליך לבניית מחודשת של עצם הלסת. שנפגעה גם היא עקב הדלקת הכרונית.

חשוב להדגיש שישנן שיטות שונות לבצע את ניתוח החניכיים הנ"ל. אופציה ראשונה היא בעזרת ממברנות נספגות על בסיס קולגן שמשאירות מקום לעצם להתפתח באופן טבעי. אופציה שנייה היא באמצעות תכשיר ביולוגי שנקרא אמדוגיין – תכשיר זה מכיל חלבונים שתפקידם הוא לגייס תאים שמניעים תהליך בנייה מחודשת של מנגנון התמיכה בשיניים. 

השלישית היא למעשה הליך השתלת עצם – על בסיס תחליף. התחליף עשוי להיות סינטטי, מבעל חיים כלשהו וגם מהמטופל/ת עצמם. לכל סוג של ניתוח יתרונות וחסרונות, הבחירה בין כל האופציות מחייבת ניסיון רחב היקף ובקיאות מעמיקה כדי למצוא את זו המתאימה ביותר למצב החניכיים והלסת.

ניתוח חניכיים לקראת השתלת שיניים

מצב נוסף שבו מתבצע ניתוח חניכיים הוא לקראת השתלת שיניים, ובמקרה כזה מדובר למעשה על הליך השתלת עצם.

ההשתלה של העצם נדרשת על-מנת להבטיח קליטה מיטבית של השתלים. לא בכל מקרה של השתלת שיניים יש צורך בהליך זה, אלא רק אם העצם הקיימת לא מספיק עבה ורחבה. בהקשר זה כדאי לדעת שבעקבות אובדן שיניים (עקב תאונה, מחלת חניכיים או עקירות) מתרחשת בלא מעט מקרים תופעה שנקראת ספיגת עצם – כלומר אובדן תאים שהופך את עצם הלסת לפחות חזקה.

גם במקרה כזה ישנן שיטות שונות לבנות מחדש את רכס העצם כך שהיא תוכל לספק בסיס יציב לשתלים הדנטליים – ובהתאם רק רופאי שיניים מומחים לפריודונטיה ולשיקום הפה יכולים להבטיח, וגם לקיים, תכנון מדויק וביצוע מיומן.