השתלת שיניים בזאלית – על התהליך ועל הסיכונים

אז מה זה בכלל השתלת שיניים בזאלית

מה זו השתלת שיניים בזאלית? השתלה בזאלית נועדה לאנשים מחוסרי עצם שאינם יכולים לעבור השתלת שיניים רגילה. מחסור בעצם נוצר אחרי תהליך של ספיגת עצם בשל מחלות חניכיים, עקירות והזנחת הפה. מצב של מחסור בעצם הלסת מקשה על ביצוע השתלת שיניים בשל הקושי לעגן את השתל בבסיס יציב, בעיקר בלסת תחתונה. לצורך כך פותחה גישת ההשתלה הבזאלית, שבמסגרתה מוברג השתל לחלק הבסיסי של עצם הלסת שאיננו נספג ונעלם.  

בשנים האחרונות הפכה ההשתלה הבזאלית להבטחה גדולה שכביכול מספקת פתרון מיטבי למחוסרי עצם. הרשת מלאה בהבטחות להשתלה בזאלית בתוך יום, אבל חשוב להבין את חסרונות הגישה.

השתלת שיניים בזאלית – חסרונות

 • מחיר החיפזון – הליך של השתלת שיניים איננו טיפול של זבנג וגמרנו. מדובר בתהליך מורכב שלוקח בחשבון מדדי ריפוי פצע, איחוי עצם ויציבות לצורך העמסה על גבי שתלים. הגישה הבאזלית פוסחת על מספר שלבים בשרשרת המורכבת והחיונית הזו ולעתים קיצור הזמן עלול להיות בעוכרי המטופל.
 • לא לכל אחד – לא כל מטופל מחוסר עצם מתאים להשתלת שיניים בגישה הבזאלית. כדי להבטיח את יציבות ההשתלה, שתלים בזאליים צריכים להיות משולבים עם שתלים דנטליים רגילים, אולם מטופלים הסובלים ממחסור ניכר בעצם אינם מתאימים לטיפול הזה. לכן תהליך האבחון, תיאום ציפיות ובחירת המטופלים הינו קריטי בהשתלת שיניים בזאלית ופעמים רבות נעשית בחירה שגויה המובילה לכישלון הטיפול ולעוגמת נפש רבה. 
 • מורכבות הטיפול – בישראל ישנו מיעוט של רופאי שיניים המתמחה בביצוע השתלת שיניים בזאלית, שמצריכה טכניקה שונה מהשתלת שיניים רגילה. לא כל רופא שמבטיח השתלה בזאלית אכן מיומן מספיק בגישה זו וחשוב לוודא את הנושא טרם הטיפול.
 • אחוזי הצלחה נמוכים – טיפול להשתלת שיניים נחשב בעל אחוזי הצלחה גבוהים מאד הנעים סביב 95%, לעומת זאת סיכויי ההצלחה בהשתלת שיניים בזאלית נמוכים יותר.
 • מחיר גבוה – עלות השתלה בזאלית הינו גבוה יותר מהשתלת שיניים רגילה, ובמצבים שבהם הטיפול נכשל העלות אף גבוהה יותר בשל טיפולי התיקון הנדרשים.
 • גישות חדשות להשתלת שיניים בזאלית

מהן האלטרנטיבות לשתלים בזאליים – שיטות עדכניות

ישנן מספר גישות חלופיות שיכולות לתת מענה הולם למחסרי עצם ועדיפות על פני השתלה בזאלית:

 • שתלים קצרים – במצב של מחסור בעצם ניתן לבצע השתלת שיניים באמצעות שתלים קצרים, המיועדים לעצם בגובה נמוך. שתלי ביקון תוכננו ביכולות הנדסיות גבוהות המאפשרים לעגן אותם בצורה יציבה וחזקה למרות העדר העומק בעצם הלסת.
 • שתלים זיגומטיים – השתלה זיגומטית מתבצעת כאשר השתלים מוברגים אל עצם הלחי (הזיגומה) ובכך עוקפים את המחסור בעצם הלסת.
 • השתלת עצם – בטיפול זה מרכיבים עצם חלופית לתוך הלסת במקום העצם החסרה. לאחר תהליך החלמה ואיחוי העצם ניתן להבריז לתוכה את השתלים הדנטאליים בהליך בטוח ומקצועי.
 • הרמת סינוס – כאשר ישנו מחסור בעצם בלסת העליונה ניתן להרים את הסינוס (בהרמת סינוס פתוחה או הרמת סינוס סגורה) כדי ליצור תוספת עצם בחלק האחורי של הלסת.

השתלת שיניים – איך לבצע את הטיפול

כדי להבטיח טיפול מוצלח של השתלת שיניים יש לוודא מספר תנאים:

 • מקצועיות – חשוב ביותר לבחור רופא מקצועי ומיומן שיכול לבצע את השתלת השיניים בצורה מיטבית.
 • ניסיון – יש לוודא כי הרופא המטפל בעל ניסיון עשיר בביצוע השתלות שיניים במספר טכניקות.
 • קידמה – חשוב לוודא כי המרפאה המיועדת מאובזרת בציוד המתקדם והחדשני בשוק ויכולה לתת מענה הן בתחום האבחון והם בתחום הטיפול.
 • יחס אישי – מעבר לתחושה הטובה המתקבלת באמצעות יחס אישי וחם, חשוב לוודא כי לאחר הטיפול מתקיים מעקב רפואי צמוד ומתן מענה מהיר לכל בעיה שעלולה להתעורר.
 • מחיר – זו לא בושה להשוות מחירים. התחום הדנטאלי מגוון ורחב מאד ומומלץ לבצע השוואה של עלויות תוך הקפדה שלא להתפשר על האיכות והמקצועיות שבטיפול.
 • זמינות – ולבסוף אתם רוצים לוודא שרופא השיניים זמין לכם בטווח סביר, הן עבור הטיפול ובעיקר לאחר מכן במסגרת המעקב הנדרש.

אצלנו במרפאת מבטיחים לעשות V על כל הסעיפים הנ"ל. אנחנו עובדים במרפאה חדשה ומתקדמת, המצוידת בכל המכשור הטכנולוגי החדשני בשוק ומאפשרת למטופלים שירות ב- ONE STOP SHOP  – החל מאבחון ממוחשב במקום, דרך מעבדה דיגיטלית צמודה ועד טיפולי שיניים מורכבים בגישות המתקדמות ביותר בתחום. במרפאת אלון ישנו יתרון מובהק של שיתוף פעולה בין ארבעה רופאים מומחים וטיפול רב תחומי מקיף לטובת טיפול מיטבי. לכל מטופל נתפרת תכנית טיפול אישית המותאמת למצב הרפואי ולמחלות רקע אם קיימות. אנחנו שמים דגש רב על ליווי אישי צמוד לכל מטופל ומטופלת, תוך הבטחה לזמינות מלאה ומתן מענה מהיר לכל נושא, גם לאחר הטיפול. יחס אישי וגישה עוטפת הם בעינינו אבני היסוד של רפואת שיניים מקצועית ומהווים חלק בלתי נפרד מטיפול מיטבי לאורך כל הדרך.