סימני דחיית שתל שיניים – איך לזהות ואיך לטפל

סימני דחיית שתל בשיניים

כאשר אדם מחליט לבצע השתלת שיניים בחלק העליון, התחתון של החניכיים או בשניהם, הוא מעוניין שיהיה לו פה אסתטי, בעל שיניים יפות ומסודרות. אך יש מקרים שבהם לאחר השתלת שיניים נראים סימני דחיית שתל שיניים ולכן יש לאבחן באופן מדויק מהי הבעיה ולאחר מכן לטפל בכך.

סימנים לדחייה של שתל

סימני דחיית שתל שיניים מופיעים בדרך כלל כמה שבועות לאחר ניתוח השתלת שיניים ועד חודש וחצי לאחר מכן.

סימני ההיכר לדחייה של השתל הם:

  • השתל זז והוא אינו נותר יציב במקומו כפי שהיה ביום הניתוח.
  • נוצרת נפיחות ויש גם כאבים באזור המנותח אשר מורגשים גם כאשר לא נוגעים במקום הרגיש.
  • באזור זה אפשר לראות שיש הפרשה מוגלתית.

סימני דחייה לאחר השתלות שיניים עלולים להיווצר גם לאחר 10-5 שנים לאחר ההשתלה והם מאופיינים על ידי חניכיים אדומות ודימום מינורי. לעיתים לא מרגישים שיש בעיתיות אלא רק לאחר שמגיעים לביקורת שוטפת או לטיפול אצל רופא השיניים, הוא מאבחן את הבעיה.

אופן הטיפול במצב דחייה של השתלים

רופא מקצועי שהוא מומחה בתחום השתלת השיניים מכיר את סימני ההיכר של הדחייה ולכן כאשר הוא נתקל בהם, הוא בוחן זאת מכל ההיבטים ומגיע למסקנה מהי דרגת החומרה של דחיית השתל ובהתאם לכך הוא מבצע חיטוי וניקוי של האזור שבו יש דלקת. מעבר לכך יש מקרים שהדלקת מפושטת ולכן יש צורך במתן אנטיביוטיקה, כדי לטפל בזיהום המהותי שנוצר.

במקרים מורכבים אין ברירה אלא להוריד את השתל שיצר את הדלקת ולאחר החלמה מלאה של האזור הדלקתי, רופא השיניים ישלים את שיקום הפה וישתיל שתל חדש.

לאחר ביצוע שתלים המטופלים צריכים להיות כל הזמן עם היד על הדופק ולכן יש להגיע בכל שלושה חודשים לבדיקה מקיפה אצל רופא השיניים שהוא מומחה בתחום ההשתלות. מעבר לכך יש להקפיד בבית על טיפול יום יומי בשתלים על פי ההנחיות של רופא השיניים שביצע את ההשתלה.

פעולות ההשתלה וההשלכות שלהן

כאשר מבצעים השתלות שיניים, מבריגים את השתל החדש לתוך עצם הלסת והוא יוצר תחליף לשן שהוצאה כיוון שהיא הייתה במצב גרוע. תהליך זה מתבצע דרך הרקמה הרכה של החניכיים. יש מקרים שבהם השתל יוצר גירוי או שהרקמה נפצעת בתהליך.  עקב כך נוצרת דלקת כרונית שלעיתים גם מתפתחת למצב של דלקת שמתרחבת בנקודה של השתל הספציפי. קבוצות הסיכון לדלקתיות הן מעשנים וסוכרתיים.

טיפול רוחבי במצב הפה

לאור הטכנולוגיות החדשות, המכשור המתקדם והאביזרים פרצי הדרך, יש אפשרות לבצע השתלת שיניים ביום אחד. זוהי אחת האופציות המוצלחות ביותר עבור הלקוחות שמעוניינים לבצע הליך מזורז של שיקום הפה, במקום לבצע צעד אחר צעד לאורך תקופה של חודשים רבים.