7 עובדות חשובות על גשר בשיניים

7 עובדות חשובות על גשר בשיניים

מי שזקוק לטיפול אורתודנטי כדאי שיהיה מודע ל – 7 עובדות חשובות על גשר בשיניים לפני שהוא מתחיל את התהליך, כיוון שמדובר בתהליך ארוך.

מהו גשר בשיניים

גשר בשיניים הוא הליך שמבצעים בדרך כלל ילדים בגיל שבו עצמות הלסת נמצאות בהליך של צמיחה. את האבחון אם קיים צורך לכך או לא, מבצע אורתודנט כשהילד הוא בן 8-7 ולאחר ששיני החלב הקדמיות נשארו וצמחו כבר השיניים הקבועות במיקום זה.

הגשר הוא פלטה שקיימת בשתי וורסיות, פלטה קבועה אשר כוללת קוביות או סמכים מעליה אשר מודבקים על הגשר. ביניהם משחיל האורתודנט חוט ייעודי לכך ופעולת שני האלמנטים הללו יוצרת לחץ על השיניים בהתאם לצורך האינדיבידואלי של כל מטופל. האורתודנט מקבע את הסמכים הללו על פי הפעולה שהם אמורים לבצע, להזיז שן מסוימת קדימה ואחרת אחורה וזאת בהתאם לאופן הצמיחה של כל אחת מהן.

המטרה הכללית היא להגיע למצב שבו כל השיניים ממוקמות זו לצד זו ללא מרווחים, כך שמבחינה אסתטית הנראות היא מושלמת.

קיימת גם פלטה נשלפת שאותה המטופל יכול בכל יום להוציא, לשטוף אותה ולצחצח שיניים באופן ראוי. הבעיה במקרים הללו היא שילדים נמנעים מלשים את הפלטה במועדים שקבע הרופא ולכן השיניים אינן מתיישרות.

מהלך התקנת הגשר בשיניים

כדי לבצע עבודה מושלמת האורתודנט מייצר את הגשר המתאים ביותר לכל ילד על פי מידות הפה שלו. לאחר ההתקנה הראשונית בדרך כלל אין כאבים למעט מקרים חריגים שכוללים גם אי נוחות זמנית. זהו מצב שחולף תוך יומיים שלושה ובמידת הצורך אפשר לקחת משכך כאבים.

רסן לשיניים

אם בתום ההליך של יישור השיניים, התוצאה עדיין אינה מושלמת, האורתודנט ימליץ למטופל לבצע טיפול נוסף והפעם באמצעות רסן שמשלים את הקיבוע הנדרש של השיניים שלא הגיעו למקום הנכון עבורן. יש כמה אופציות להתקנת רסן כמו סנטרון, עיגון ראש או עיגון צוואר. בהתאם למקרה ולצורך רופא השיניים מכין את הרסן הדרוש ומתקין זאת לילד. לאור העובדה שמדובר במכשיר חיצוני, אי אפשר לבצע אתו ספורט, אלא להוציא אותו לזמן האימון ולאחר מכן לקבע אותו שוב.

התוצאה הסופית של נראות השיניים

ברוב המקרים לאחר פרק הזמן שדרוש לכל ילד להימצא עם הגשר ובמידת הצורך גם עם רסן, הנראות היא נפלאה, כל השיניים מיושרות באופן יפהפה והדבר מעלה באופן ניכר את הביטחון העצמי של הילד.

גשר בשיניים גם למבוגרים

מבוגרים רבים שזקוקים ליישור שיניים לא ביצעו זאת בגיל צעיר עקב סיבות שונות וכעת הם מאד רוצים לטפל בכך. הם יכולים לבצע גשר עם קוביות או לחלופין גשר שקוף וכך אף אחד לא יידע שיש להם גשר בשיניים, אך עם הזמן השיניים יתיישרו והמראה נפלא.