משקאות אלכוהוליים, הרגלי עישון ומחלת חניכיים

עישון ואלכוהול- נזק לשיניים

נמצא שמחלה חניכיים היא השישית בשכיחותה בעולם ואחוז הסובלים ממנה הוא בממוצע של 10% מתושבי המדינות המתקדמות בעולם. ישנם גורמים רבים להיווצרות מחלת חניכיים שביניהם יש גורמים התנהגותיים כמו עישון, אורח חיים, מתח וחרדות, משקאות אלכוהוליים ותזונה לקויה. תוצאות של המחקר הנרחב תומכות בקשר בין משקאות אלכוהוליים, הרגלי עישון ומחלת חניכיים.

נזקי עישון ואלכוהול

נזקי העישון הם רבים. הם עושים נזקים בתוך גוף המעשן כמו נזק עצום לריאות, למחלות לב וכלי דם, שבץ, סרטן כמו סרטן ריאות, סרטן חלל הפה, הלוע והוושט, סרטן הכליה, הלבלב ועוד. כמו כן  העישון גורם למחלות בדרכי הנשימה, לשיעול קשה, לדלדול מאגרי ויטמין C בגוף.

עישון בזמן ההיריון גורם לסיבוכים כמו לידה מוקדמת, משקל נמוך של התינוק, ונזקים מתמשכים בבריאותו של התינוק. העישון גורם לירידה בפוריות, בעיות לב לנשים המעשנות ונוטלות גלולות, ירידה בצפיפות העצם, גורם לפגיעות בעיניים. העישון מעכב הבראה ממחלות שונות, מעכב החלמה מניתוחים וריפוי פצעים, בעיקר פצעים הנגרמים מסוכרת. כמו כן אנשים שצורכים אלכוהול בצורה מוגזמת גורמים להגברה של הצטברות רובד חיידקי על שיניהם, והסיכוי לאובדן שיניים קבועות גדול פי שלושה.

העישון והאלכוהול כגורמים מחמירים של מצב שיניים וחניכיים

מחקרים רבים מצאו קשר ישיר בין הרגלי עישון ומחלת חניכיים. עישון סיגריות גורם להחמרת מצב השיניים והחניכיים, הוא גורם לנגעים בפה, מחלות חניכיים, עששת, ריקבון השיניים והשורשים וקשיים בריפוי לאחר טיפולי שיניים.

העישון משפיע לרעה על מצב הפה והשיניים. השפעותיו של העישון על חלל הפה, בין השאר על העצם ורקמת החניכיים. העישון גורם שלמעשן יהיה ריח רע מהפה בעיקר, מהגוף הסופג את העשן ומהאצבעות האוחזות בסיגריה. החומציות של האלכוהול גורמת להתפוררות של השיניים.

מחלת חניכיים

מחלת חניכיים היא בעצם מחלה זיהומית, עם מרכיב גנטי, הנגרמת משכבה של חיידקים. הדלקת גורמת לספיגה של העצם שמובילה להתנדנדות של השיניים ואף אובדן השיניים עקב שן רקובה אחת או יותר. המאפיינים של דלקת בחניכיים הם נפיחות, דימום בצחצוח וריח רע מהפה. כדי להיות בטוחים שזו באמת האבחנה, יש לעשות בדיקה וצילומי רנטגן.

מחלת חניכיים במעשנים

אחת התופעות אצל מעשנים היא כיווץ כלי הדם, לא יהיה דימום בעת הצחצוח שיניים ולכן הגילוי של הדלקת יהיה בשלבים מתקדמים מידי ולא תהיה התרעה מראש. יש חשיבות רבה לבדיקת חניכיים אצל מעשנים כל חצי שנה לכל היותר. אפשרות לבצע בדיקות וטיפולים בחניכיים קיימת אצל מרפאת שיניים בחולון.

נזקי העישון ושתיית האלכוהול לחניכיים וחלל הפה

  • הרס של העצם המחזיקה את השיניים
  • צמצום יכולת המערכת החיסונית להילחם בחיידקים.
  • העישון יוצר האטה עד חסימה של זרימת הדם ומעכב תאים הנלחמים בדלקות.
  • סיכוי נמוך לקליטת שתלים המקרה הצורך.
  • כתמים צהובים על השיניים.
  • העישון מגדיל סיכון לסרטן בחלל הפה.