הכרות עם תחום האורתודנטיה

אורתודנטיה

בגיל צעיר נופלות שיני החלב לילדים. מדובר בהליך שמתרחש לאורך כמה שנים ובמקום כל שן חלב צומחת שן קבועה. אט אט כל השיניים הקיימות בחלל הפה מתחלפות. יש ילדים שאצלם כל השיניים צומחות באופן ישר ומסודר ויש רבים אחרים שזקוקים לטיפול של אורתודנטיה כדי ליישר את השיניים.

בדיקה של אורתודנט

אורתודנט הוא רופא שיניים בעל מומחיות בתחום יישור השיניים. אצל נערים רבים נוצרים מצבים שחלק מהשיניים בולטות מהקו של הלסת, יש שיניים שעולות זו על זו. המטרה שלו היא לעשות סדר ולהכניס את כל אחת מהשיניים לקו הלסת כך שכולן יהיו מסודרות זו לצד זו. קיימת חשיבות רבה לעובדה שתהיה התאמה בין הלסת העליונה לתחתונה לאורח חיים בריא ולמראה אסתטי בעת פתיחה וסגירה של הפה.

טיפולי שיניים לפני הכנת הגשר

אם יש בעיות בחלק מהשיניים כמו חורים או דלקת חניכיים חריפה, רופא השיניים מבצע בשלב ראשון את כל הטיפולים הנדרשים כמו סתימות או טיפולי שורש. יהיה קשה לבצע את שיקום הפה כאשר יורכב גשר על השיניים ולכן חייבים לסיים את כל התהליך לפני הטיפול האורתודנטי.

הכנה של גשר לשיניים

האורתודנט מתכנן את הדרך המתאימה לכל ילד לצורך שינוי מנח השיניים. הדרך הפופולרית ביותר היא הקמה של גשר מפלדת אל חלד אשר כולל סמכים. מדובר בריבועים בעלי כובד שלאורך הזמן מבצעים שינוי מיקום של שן זו אחרת כיוון שהמשקל מזיז אותה על פי הצורך ולפי התכנון שנקבע מראש.

אחת לכמה חודשים מגיע הנער למרפאת השיניים והאורתודנט בודק את מצבן של השיניים, אם הן הגיעו למקומן הנכון, אם הן בכיוון הנכון ואם יש צורך לבצע תיקונים נוספים. זאת כיוון שבמהלך הזמן בוקעות שיניים נוספות, אחדות מהן ממוקמות במקום הנכון ואחדות לא ולכן יש לטפל גם בהן. הרופא מבצע מתיחה של החוט ושינויים נוספים כדי לקבל בסופו של התהליך תוצאה מושלמת.

אורתודנטיה זה לא חד פעמי – המשכיות של הטיפול האורתודנטי

הגשר נשאר על השיניים בסביבות שנה-שנתיים על פי הצורך האישי. לאחר הסרתו המראה של השיניים הוא נפלא, אך יש להמשיך בטיפולים מינוריים כדי לשמור על נראות השיניים. רופא השיניים האורתודנט מחליט על טיפול ההמשך כמו לדוגמה פלטה או סד שיונחו לאורך כל שעות היום, או רק בלילות.

טיפול רציף של השיננית

בכל מרפאת שיניים עובדת גם שיננית אשר מבצעת ניקוי מאסיבי של אבן השן. טיפול שיננית הוא צורך חשוב בכל עת ובכל גיל. ההמלצה היא לתאם תור ולהגיע בכל חצי שנה כדי לשמור על אבן שן נקיה ואסתטית, ללא כתמים של עישון, מאכלים שמשאירים כתמים ועששת השן. כאשר מקפידים על כך אפשר לפתוח את הפה, לצחוק, לחייך, לאכול ללא חשש.